Şahıs firması kurmak

Şahıs firması kurmak

Kitabın ilk başlarında hedeflerimizi belirledik, bu işi kalıcı ve geleceğe yönelik yapmak istiyorsak mutlaka vergi mükellefi olmalıyız.  Bunu için de Şahıs Firması Kurmak gerekiyor.
Kapıda ödeme sistemi için mutlaka gerekli bu işlem ile ayrıca müşteriye de güven vereceksiniz. Ayrıca gelirler düşük iken problem olmasa da belli seviyenin üzerinde devlet ile sıkıntı yaşamamak adına önemlidir. Ayrıca vergi vatandaşlık görevidir unutmayalım.
ÖNEMLİ NOT : Aşağıda tüm ayrıntıları yazdım. Okurken gözünüz korkmasın diye bir durumdan bahsedeyim. Bunların hepsini bilin lakin sizin yapmanız gereken sadece muhsebecinin istediği belgeleri hazırlamaktır. Diğer tüm ayrıntıları Muhasebeci halledecektir.

Şahıs şirketi kurmak ortalama 2 gün sürmektedir ve sermaye şirketlerinin aksine şirketi kuruluşu işlemleri sadece vergi dairesinden yapılmaktadır. Yapılacak işe göre meslek odası zorunluluğu bulunabilmektedir.
Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur
Şahıs şirketi kuruluşu için aşağıdaki evrakların hazırlanması gerekmektedir.
Şahıs Şirketi Kuruluşu İçin Gerekli Belgeler;
• Kira Kontratı – Tapu Fotokopisi
• İmza Beyannamesi
• Nüfus Cüzdan Sureti
• İkametgah
• Varsa Araç Alış Senedi ( Noter ) ve Ruhsat
• Mali Müşavir Vekaleti
Belgeler hazırlandıktan sonra vergi dairesi için işe giriş bildirgesi düzenlenir ve yukarıdaki belgeler eklenerek vergi dairesine başvuru yapılır.
Vergi levhasını işyerine yoklama memurlarının gelmesi ve yoklama tutmasından sonra hazır olmaktadır. Mali Müşavir aracılığı ile kuruluş yapmanız durumunda mali müşavir sözleşmesi ile kuruluş başvurusu yaptığınız gün vergi levhanızı alabilirsiniz.
Kuruluş işlemi tamamlandıktan sonra vergi dairesinden vergi dairesi şifrenizi ve e tebligat işlemlerinizi yapmayı unutmayın.

 

Konunun devamı için ;

2 Yıllık tecrübe ve birikimi paylaştığım İnstaKitap setini satınalmak için TIKLAYIN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir